A ÎNCEPUT CAMPIONATUL ȘI PENTRU BUZOIENCE

0
21

După înfrângerea severă cu CSM București din debutul sezonului, Buzăul și-a spălat rușinea cu ardelencele de la Măgura Cisnădie. La capătul unei partide disputată astăzi în turneul de la Sf. Gheorghe și pe care a controlată cap-coadă, Gloria s-a impus la 5 goluri.
După ce prima rundă, mult întârziată, s-a jucat la Ploiești, pentru următoarele 4 etape, Liga Florilor s-a mutat cu tot cu bagaje în județul Covasna. Disputa dintre o fostă și viitoare reprezentantă a României în cupele europene, s-a încheiat cu victoria fetelor de la Gloria Buzău. Cartonașele galbene primite repede de cele 2 guri de foc din echipa noastră anunțau ardoarea cu care au intrat pe teren gata să tranșeze meciul în favoarea lor. În ceea ce privește rețeta victoriei, n-a fost decât o întrecere benefică între extrema Iuganu și sârboaica Janjusevic, fiecare marcatoare a câte 8 goluri în poarta celor de la Cisnădie. Din când în când, în turnirul golgheterelor, s-au mai insinuat Rotaru, cu cinci reușite, cea care a și deschis scorul ori colega Petrovici cu o dublă binevenită. Cu excepția scorului de la pauză, 13-11, avantajul preferat al buzoiencelor a fost cel de patru lungimi față de adversarele lor. Prin victoria cu 25 la 20, fetele lui Ovidiu Mihăilă au demonstrat că echipa trăiește, vorba antrenorului, la sfârșitul celor 60 de minute. Dincolo de reabilitarea de la distanță în fața suporterilor, handbalistele Gloriei și-au mai refăcut din pasivul serios șifonat la debut și pot pregăti în liniște următoarele trei confruntări. Mâine, de la ora 11.00, dar în cealaltă sală din Sf Gheorghe, Stoleru și compania au un meci ceva mai ușor, în fața studentelor de la Cluj. Numai că, în așteptarea duelului cu franțuzoaicele de la Nantes, programat pe 15 noiembrie, orice confruntare tratată serios poate fi o utilă repetiție pentru Europa. Sâmbătă va fi zi de pauză iar afișul de duminică propune nu mai puțin de 3 derby-uri pentru runda cu numărul patru: la matineu, pe TVR 2, campioana Vâlcea și Minaur Baia Mare, după amiază, CSM București contra HC Zalău, pe TVR 1. Pe seară, de la 19.15, ținem pumnii Buzăului care va reveni pe Sepsi Arena și care speră să mai adauge 3 puncte în dauna Craiovei pregătită de selecționerul Bogdan Burcea.