BUZĂUL A CÂȘTIGAT DUELUL GLORIILOR

0
67

Succes major pentru handbalistele de la SCM Gloria Buzau in deplasarea de miercuri de la Bistrita in fata celeilalte Glorii din Liga Florilor. Buzoiencele au trecut dramatic in etapa a 18 a de Gloria Bistrita cu scorul de 29 la 28
SCM Gloria Buzău și-a continuat miercuri parcursul foarte bun din actuala ediție a Ligii Florilor, cu o victorie pe terenul sfertfinalistei Cupei EHF, Gloria Bistrița. Buzoiencele au controlat partida cu toate ca se simte lipsa aportului adus de jucatoarele noastre Iuganu, Gavrila si Apetrei, in continuare indisponibile. După o primă repriză echilibrată, fetele noastre au intrat la pauză cu avans minim. Mai precise în atac și cu Petra Blazek în formă maxima în poartă, buzoiencele s-au desprins la 3 goluri în minutul 44, 22-19, diferență care s-a menținut până în minutul 53. Bistrița a reușit să revină și a egalat la 27 după golul Andreei Tetean (min. 57), iar la intrarea în ultimul minut Buzăul avea un gol avans, 28-27.
Cu 45 de secunde înainte de final, Alexandra Subțirică-Iovănescu a înscris golul 29 pentru fetele noastre, însă imediat după aceea antrenorul bistrițean Horațiu Pașca a intrat în teren, acuzând vehement că jucătoarea Buzăului a călcat semicercul. Mai mult, tehnicianul bistritean a dat cu ecusonul de pământ și a primit cartonașul roșu de la arbitrul Claudiu Belean.
Iată ce a declara la finalul partidei, antrenorul principal al echipei noastre, Ovidiu Mihăilă.
Asadar victorie imensa pentru buzoience in deplasare in fata unei echipe super galonate, reusita ce duce SCM Gloria Buzau pe locul 3 cu un total de 32 de puncte, în timp ce Bistrița rămâne la 5 puncte de podium. In urmatoarea partida fetele noastre vor primi vizita Zalaului lui Tadici. Pe 7 martie de la ora 12 30 sunt asteptati la Sala Sporturilor Romeo Iamandi aceeasi suporteri inimosi care vor conduce echipa catre victorie intr-un meci transmis in direct de TVR 2