GLORIA BUZAU – U CLUJ, 1 PAUZA, X FINAL

0
37

Gloria Buzău a terminat la egalitate, duminică, scor 2-2 (2-0), meciul disputat, pe teren propriu, cu Universitatea Cluj, în etapa a XXIII-a a Ligii a II-a.
Show in Crang duminica de Martisor cu patru goluri, trei bare şi o mulţime de ocazii. SCM Gloria Buzău şi ”U” Cluj au terminat la egalitate, scor 2-2, în ultima partidă a etapei a 23-a a Ligii 2.
Gloria si U Cluj se mai intalnisera de doua ori inainte de aceasta confruntare. Primul duel a avut loc în august 2018, la Bistriţa, când ”U” Cluj s-a impus cu 2-1 în faza a treia a Cupei României. În turul acestui sezon, într-o partidă organizată de clujeni la Târgu Mureş, SCM Gloria s-a impus cu 2-0 prin goluri marcate din lovituri de pedeapsă, transformate de Valentin Alexandru (39) şi Dragoş Huiban (79).
Desfăşurată în faţa a circa 5.000 de spectatori, partida a fost una extrem de spectaculoasă, pe contre, cu o mulţime de ocazii.
Cristian Balgiu (29) a deschis scorul cu un şut de la 30 de metri, central, la colţul din stânga, şi mingea intră în plasă pe sub portar. Buzoienii sunt pe val si au inca o ocazie mare in min 32 cand Nedelea centrează dintr-un corner de pe dreapta, Munteanu reia cu capul din 5 metri, de lângă bară, în plasa laterală. E gol turcesc, iar mulţi dintre spectatori sunt păcăliţi şi strigă gol. Buzoienii majoreaza avantajul înainte de pauză cand Iulian Roşu reia cu capul din centrul careului, la vinclul din dreapta. Gorcea e bătut din nou. În această repriză dominată în mare parte de jucătorii lui Ilie Stan au trimis mingea în bară Goga (39), Inacio (40) şi Stoica (41).
In partea secunda nocturna aprinsa adduce ghinion echipei noastre astfel ca in minutul 59 Dorin Goga primeşte mingea şi finalizează pe centru de la 16 metri, pe sub portar. ”U” Cluj reintră în meci si tabela indica 2-1. 8 minute mai tarziu se ingroasa gluma iar Dorin Goga pătrunde în careu pe stânga, centrează în centru şi Cristian Gavra înscrie în dreapta. ”U” Cluj egalează după ce a dominat partea secundă a jocului. SCM Gloria n-a prea mai jucat nimic în repriza a doua.
La sfarsitul partidei antrenorul Gloriei, Ilie Stan s-a declarant multumit de echipa sa si este increzator in ceea ce priveste rezultatele viitoare ale echipei noastre.
Dupa acest egal cu U CLUJ, Gloria Buzău ajunge la 32 de puncte acumulate în 23 de etape şi se situează pe locul 11.