ÎNFRÂNGERE DUREROASĂ SUB PIETRICICA! HCF Piatra Neamţ – HM Buzău: 28-27, 17-13 la pauză

0
66

HM Buzău a pierdut meciul disputat în deplasare cu HCF Piatra Neamţ, în cadrul etapei a XVII-a, din prima serie a Diviziei A. Buzoiencele au fost învinse cu 28 la 27, după ce la pauză erau conduse la patru goluri.
Buzoiencele au deplasat sub Pietricica un lot decimat de indisponibilităţi, motiv care a dus şi la înfrângerea surprinzătoare în faţa echipei clasate pe locul şapte în ierarhia Diviziei A.
Etapa viitoare, buzoiencele vor întâlni CSU Târgovişte, în Sala Sporturilor “Romeo Iamandi”, într-o partidă la prima vedere accesibilă pentru jucătoarele pregătite de Romeo Ilie.
În ciuda înfrângerii suferite la Piatra Neamţ, HM Buzău se menţine pe locul trei în clasamentul Seriei I din Diviziei A, cu 42 de puncte. Buzoiencele s-au distanţat însă de Dinamo Bucureşti, viceliderul campionatului, la şase puncte.

REPORTER: ANDREI PIŢIGOI