Săptămâna viitoare va fi stabilit un calendar al protestelor
O parte dintre sindicatele reprezentative din Poliție au început protestele și pichetările prefecturilor din țară. Sindicatul Național al Polițiștilor și Personalului Contractual, filiala Buzău, anunță că cel mai probabil săptămâna viitoare va fi stabilit un calendar al protestelor la nivelul județului.
Polițiștii au început protestele în toată țara. Ramuri sindicale au pichetat deja prefecturile din Timiș, Cluj, Mehedinți, Mureș, urmând ca manifestările să acapareze întreaga țară. La Buzău, Sindicatul Național al Polițiștilor și Personalului Contractual anunță că cel mai târziu săptămâna viitoare
Concomitent cu ieșirile în stradă, polițiștii vor aplica în continuare avertismente în anumite situații, în semn de protest față de nerespectarea legii salarizării.
Polițiștii sunt nemulțumiți de faptul că guvernanții nu respectă legea salarizării și își doresc pe de altă parte îmbunătățirea condițiilor de muncă.
Florin Zafiu
Adrian Meteleanu