STIMULENTE PENTRU MEDICI! CJ va acorda prime doctorilor

0
180

Medicii care vor alege să profeseze în Spitalul Judetean vor primi stimulente financiare. Consiliul Judetean a decis să acorde prime de instalare pe o perioadă de 6 luni, încercând astfel să atragă cât mai multi specialisti către cea mai mare unitatea spitalicească din judet.
În ședința de joi programată la Consiliul Județean va fi supus dezbaterii un proiect de hotărâre care prevede acordarea de stimulente medicilor care aleg să profeseze în Spitalul Județean. Pentru a încerca să acopere deficitul de doctori, conducerea Consiliului Județean a decis să acorde contravaloarea a două salarii minime pe economie brute, timp de șase luni.
Noii medici care vor veni să lucreze în Spitalul Județean din Buzău vor trebui să profeseze în unitatea sanitară timp de trei ani. Dacă proiectul va primi votul favorabil din partea consilierilor județeni, în anul 2017 ar urma să beneficieze de stimulente cel puțin 10 medici.

DENISA IRIMIA

DISTRIBUIȚI

LĂSAȚI UN MESAJ