NU-I IARTĂ NICI ÎN AMICALE!

0
26

De 4 ani, de când a revenit în liga a 3-a, rețeta duelurilor dintre Metalul și CSM Rm. Sărat are același deznodământ – victorie buzoiană, indiferent de locul de desfășurare al partidei. Nu putea face excepție de la regulă, meciul amical disputat vineri pe stadionul Olimpia.
Metalul și-a început seria meciurilor de pregătire cu o deplasare la Rm. Sărat. Vineri s-au întâlnit ocupantele locului 4, una în seria Moldova Sud iar vizitatorii – în seria bucureșteană a ligii a 3-a. Cum de aproximativ patru ani există o reală rivalitate sportivă între cele două grupări, nici meciul acesta n-a făcut excepție. Oaspeții au deschis repede scorul prin fundașul Păun iar nouarul Iacob a dublat avantajul buzoienilor. Golgheterul Pavel își face și el datoria și marchează pentru 3-0. N-a fost de acord brigada de arbitri improvizată pentru acest amical, care anulează un gol valabil. Decizia „centralului”, după un presupus ofsaid, agită spiritele între cele două bănci de rezervă. După o altă mare ratare, formația locală reduce din diferență, stabilind realitatea de pe tabela de marcaj. La pauză, antrenorul Vali Stan schimbă din temelii formula care reia partida dar inițiativa e tot de partea elevilor săi. Cîmpeanu, evidențiatul gazdelor, punctează și el la capitolul acțiuni finalizate. La capătul unei acțiuni ofensive marca „Duțu”, revenit în grupul buzoian, râmnicenii mai înscriu o dată dar în proprie poartă. Numai că, din nou, arbitrii nu validează punctul iar victoria la limită nu reflectă diferența din teren. Testul n-a fost unul foarte concludent pentru antrenorul buzoienilor dar, după evoluția din repriza secundă, conducerea clubului a reziliat contractul proaspăt parafat cu portarul Gabor. Următorul meci de pregătire de pe agenda Metalului este celprogramat pe 17 februarie împotriva echipei din Focșani. În funcție de starea vremii, cele două colege de eșalon se vor puna de acord în privința locației: sinteticul din Crâng ori gazonul din municipiul vrâncean.