METALUL A PROMOVAT ÎN LIGA A III-A! Buzoienii s-au impus cu 5-2 în manşa retur cu CS Amara

0
66

În faţa a peste 1.000 de specatori, fotbaliştii antrenaţi de Vali Stan au făcut spectacol în confruntarea cu CS Amara, în manşa secundă a barajului pentru accederea în eşalonul trei. Lungoci a deschis scorul în minutul 9, dar oaspeţii au egalat din lovitură de pedeapsă, prin Zamfir, în minutul 20. Manea a readus Metalul în avantaj graţie reuşitei din minutul 30, însă ialomiţenii au izbutit să egaleze cu cinci minute înainte de fluierul final al primei reprize. Buzoienii s-au descătuşat în partea a doua a jocului. Dan Păun, golgheterul primei divizii din Buzău a înscris pentru 3 la 2 în minutul 60, Lungoci şi-a trecut în cont „dubla” în minutul 70, iar Mihai Ion a stabilit rezultatul final în minutul 77. Evoluţia buzoienilor în urma cărora şi-au câştigat locul de a participa în Liga a III-a din toamnă i-a mulţumit pe oficialii buzoieni.
Pentru buzoieni urmează o scurtă vacanţă, urmând ca peste două săptămâni fotbaliştii antrenaţi de Vali Stan să se reunească în vederea pregătirii stagiunii de Liga a III-a, care va începe în toamnă. După 4 la 0 în tur şi 5-2 în retur, Metalul Buzău a promovat în Liga a III-a cu 9 la 2 la general şi cel mai probabil va fi repartizată în seria I a eşalonului terţ, formată preponderent cu echipe din zona Moldovei.

REPORTER: ANDREI PIŢIGOI