Sute de liceeni vor da piept din nou cu emoțiile Bacalaureatului. Nu au promovat în prima sesiune, motiv pentru care au la îndemână posibilitatea de a participa din nou la examene în sesiunea programată pentru luna august. Prima etapă de înscriere pentru cei care nu au promovat examenul de maturitate a avut loc săptămâna trecută, iar aproape jumătate dintre candidați provin din promoțiile anterioare.
Cei mai mulți elevi care s-au înscris la cea de-a doua sesiune a Bacalaureatului provin din liceele aflate pe raza municipiului Râmnicu Sărat.
Reprezentanții Inspectoratului Școlar au precizat că pe 27 iulie va fi organizată o nouă etapă de înscriere pentru elevii care susțin în următoarele zile examenele de corigențe.
Pentru cea de-a doua sesiune de Bacalaureat vor fi înființate, la nivelul județului, trei centre de examen, două la nivelul municipiului Buzău și unul la Râmnicu Sărat. Prima probă scrisă a examenului se va desfășura în data de 21 august la Limba și literatura română.
Florin Zafiu